Tipy a triky

S čištěním a úklidem máme přes 20 let zkušeností, a proto jsme pro vás připravili mnoho rad a tipů, které můžete při úklidu sami použít.

Máte zašlé a matné šperky ze zlata či platiny?

Zkuste ve sklence vody rozpustit tabletu čističe na umělý chrup a pak do vzniklého roztoku ponořte šperky. Nechte působit několik minut a pak šperky přeleštěte jelenicí. Šperky budou opět jako právě zakoupené.

Podařilo se někomu z rodiny či návštěvě rozlít kávu na koberec?

Zkuste polít skvrnu minerálkou a vysušte. Lze opakovat. Nakonec ošetříme skvrnu čistým lihem.

Asfalt, dehet

Zjistili jste, že na dlaždicích, linoleu či podlaze máte skvrnu od asfaltu, který jste si přinesli na botách a nevíte „co s tím“? Je to jednoduché. Stačí vzít pastu na linoleum na hadřík, rozetřít po skvrně a následně setřít čistým hadříkem. Případně můžete postup opakovat. K odstranění zbytků pasty a jejího pachu nakonec stačí mýdlová voda.

Několik rad jak na skvrny

 • 1. Zaschlé skvrny od mléka nejlépe odstraníme, když poskvrněné místo namočíme na pár minut do vlažné vody a přidáme pár kapek čpavku.
 • 2. Skvrny od vína dokonale vyčistí tvrdý alkohol, stačí skvrnu pokapat vodkou a následně vyprat v teplé vodě a skvrna je pryč.
 • 3. Skvrny na mramoru odstraníme dužinou z citronu, kterou trošku osolíme. Potom vyleštěte mramor dosucha hadříkem. Nepoužívejte chemické přípravky.
 • 4. Skvrny od ovoce vyčistíme teplou vodou s kyselinou citronovou.
 • 5. Skvrna od červeného vína na ubruse se nejlépe odstraní buď politím bílým vínem nebo horkým mlékem. Barevný ubrus namočíme do studené vody s přípravkem čpavku.
 • 6. Skvrnité boty z hladké kůže budou zase jako nové, když je potřeme rozpůlenou cibulí a potom vyleštíme měkkým hadříkem
 • 7. Skvrny od černé kávy posypeme solí a lehce vytíráme.
 • 8. Skvrny od ptačích exkrementů na Vašich šatech odstraníte hrubozrnnou solí.
 • 9. Skvrny od propisovačky zmizí když je potřeme ohřátou citronovou štávou. 
 • 10. Máte na nůžkách rezavé skvrny? Namočte je přes noc do Coca-Coly a nůžky budou

Jak na kuchyň

 • Zašlé a špinavé nerezové dřezy vyčistíme i bez chemie, když dřez navlhčíme a vyčistíme novinami. 
 • Sklokeramickou desku sporáku potřeme vazelínou a vyčistíme suchým hadříkem. Špína se nebude usazovat  
 • Postříkanou zeď tukem zabělíme obyčejnou školní křídou a necháme do druhého dne zaschnout. Křídu pak jen lehce oprášíme a mastnota zmizí. 
 • Zašlou rychlovarnou konvici vyčistíme vodou do níž jsme předem přidali kyselinu citronovou.
 • Zarezlé nože dobře vyčistíme, řízneme-li jimi vícekrát za sebou do syrové cibule.
 • Na sporáku se mohou vyskytnout skvrny,které nejdou vydrhnout ani tekutým pískem pokud na tyto skvrny nalejete ocet a necháte několik hodin působit a pak je snadno setřete houbičkou.
 • Nerezovému dřezu vrátíme lesk tak, že ho po umytí vytřeme rozkrojenou bramborou, ten si pak uchová lesk na delší dobu a zamezí usazování dalších nečistot.
 • Váleček na těsto, nalepené těsto z válečku odstraníme pomocí soli, kterou na váleček naneseme promneme a opláchneme vodou.

Zašedlé spáry dlaždic

Spáry u kachliček vybělíme citronovou štávou, ta působí do několika minut, zubní pastou nebo kyprícím práškem, který nasypeme na navlhčenou dlažbu. 

Monitor a klávesnice

Monitor a klávesnici dokonale vyčistíte a vydesinfikujete, potřete-li je hadříkem pokapaným Alpou.

Zaschlé skrvny na dlažbě

Máte-li na dlažbě zaschlé skvrny po štukování, které nejdou umýt, zkuste velké kusy odstranit drátěnkou a zbytek vydrhněte hadrem namočeným v neředěnem octu.

V případě, že neuspějete zakupte kyselinu solnou, VELMI OPATRNĚ skvrny potřete štětečkem (kyselina může rozleptat dlažbu) za pár minut otřete suchým hadrem a INHED umyjte mýdlovou vodou.

Vyčištění grilu

Špinavý a opálený rošt zabalíme do namočených novin (pozor ať se nerozmočí) a nechte nejméně tři hodiny působit pak noviny odstraňte a špínu z roštu setřete.

Usazené saze v kamnech

Odstraníme, když hodíme na žhavé uhlíky slupky ze syrových brambor. Vznikající pára saze odnáší. A saze v kamnech se netvoří, jestliže nasypeme do ohně hrst soli.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha se bude krásně lesknout a bude dokonale čistá, smícháte-li 10 litrů vody a 3 polévkové lžíce čpavku.

Dřevený nábytek

 • Rýhy na mahagonovém nábytku nebudou vidět,pokud vatovou tyčinku namočíte do jodové tinktury a škrábance přetřete. Přebytečnou tinkturu opatrně osušíme,  zbytek necháme zaschnout.

 • Horký tuk ze dřevěného nábytku odstraníme tak, že na ukápnutou mastnotu co nejdříve nasypeme větší vrstvičku soli, ta nasákne tuk a flek zmizí.
 • Když Vám ukápne na nábytek vosk, neškrábejte ho nožem! Nakapaný vosk zahřejte fénem a setřete hadříkem. Potom navlhčete čistý hadřík octem nebo lněným olejem a nábytek jím potřete.

Koberec od zvířecích mazlíčků

Z koberce snadno vyluxujete srst svých zvířecích mazlíčků tak,že před vysáváním hubicí vysavače několikrát přejedete umělou tkaninou tak, aby vznikl elektorstatický výboj.

Mravenci v kredenci

Máte-li doma mravence ve skříni, dejte do ní kousky osoleného celeru, múžete ho pasypat ještě skořicí nebo oregánem a mravenci se do pár dnů odstěhují.

Kuchyňské výpary

Kuchyňských výparů se zbavíte tak, že necháte povařit vodu s octem a přidáte lžičku skořice.

Nářadí bez rzi

Nářadí potopíme do nádoby s roztokem vody, octa a soli (cca na 1 l vody dvě lžíce octa a jednu lžíci soli), necháme namočené 2 hodiny, pak rez narušíme padem z houbičky na nádobí, pak opět potopíme na hodinu do roztoku. Nářadí vyjmeme opláchneme čistou vodou a dobře osušíme.

2 x knihovna

 - Hmyz, který se vám může usadit mezi knihami odradíte tak, že namícháte roztok z esenciálních olejů (citron nebo tymián nebo bergamot) v poměru na 2 dcl vody pět kapek oleje.

 - Pokud se na našich knihách objevila plíseň, poprašte postižené stránky kukuřičnou moukou a knihu nechte několik hodin pootevřenou hřbetem nahoru až kniha proschne otřete každou stránku suchým hadříkem.

Ubrus od kávy

Polijete-li ubrus kávou,ihned skvrnu zasypte Solamylem a počkejte,až do sebe moučka vsákne špínu a poté vyperte.

Zrcadlo jako nové

Aby zrcadlo vypadalo zas jako nové a beze šmouch,přetřete jej hadrem namočeným do neslazeného černého čaje.

Zanesený odpad

Zanesený odpad se krásně propláchne vodou z uvařených brambor, které rozpustí usazeniny.

Bukové dřevo

Nábytek z bukového dřeva  krásně vyčistíte a naleštíte vlažným pivem.

Světlejší nábytek přeleštěte roztokem vlažného piva a citronové šťávy (na půl litru piva 1 lžíce citrónové šťávy).

Pomalovaná deska stolu

Pomalovanou desku stolu fixou vyčistíte tak, že nápis potříkáte deodorantem a po chvíli otřete vlhkým hadříkem.

Lesklá okna

Čistých oken bez pracného leštění docílíte,když do teplé vody na mytí přídáte dětský šampon (poměr 5 - 7 lžic šamponu na 5 l vody).

Zápach z popelníků

Zápachu z popelníků zamezíte, když skleněné či keramické popelníky vypláchnete octem. Kovový popelník potřete lihem.

Opékač topinek

Opékač topinek nebo jiné přístroje chromované se budou opět lesknout jako nové, když je vyčistíte navlhčeným hadříkem poprášeným hladkou moukou.

Připálený hrnec

 •  Zasypete-li připálený hrnec pracím párškem a naplníte do třetiny vodou a necháte povařit a chvilku odstát, pak stačí houbičkou otřít.Aby jste se zbavili vůně pracího prášku,omyjte hrnec octovou vodou.
 • Připálené mléko z hliníkového hrnce odstraníte tak, že v něm povaříte jednu cibuli,z mléka se stane pěna, která vystoupá k hladině.
 • Připálené mléko odstraníme z hrnce,když napálenou vrstvu přetřeme houbičkou, kterou pokapeme olejem. Necháme působit 10 min a vyčistíme.
 • U silných napálenin použijte kysané zelí.Vyložíte jim celou plochu připáleného povrchu a necháte 10 - 30 minut působit, po té lehce vyčistíme.

Aby se zracadlo nerosilo

Zrcadlo se nerosí,pokud po umytí běžným způsobem přetřete zrcadlo ještě hadříkem s trochou zubní pasty (ne gelové) a po té vyleštíte.

Lesklé PVC

Když při vytírání PVC přídáte do vody trošku avivážního prostředku,bude podlaha lesklá a beze šmouh.

Dlažba a obklady

 • Všichni známe mastnotu na kachličkách kolem sporáků, té se zbavíme tak, že horkým vzduchem nahřejeme a po té kychyňskou papírovou utěrkou setřeme a dlaždičky vyleštíme běžným způsobem.
 •  Obklad a dlažba bez  map a šmouh,ty krásně vyčistíme zkyslým mlékem nebo vlasovým šamponem. Pokud jsou zažloutlé a silně špinavé,použijeme směs soli a terpentýnu nebo koncentrovanou octovou vodu. Pak opláchneme  vodou budou čisté i bez doleštění.

Sklo v domácnosti

 • Otisků ze skleniček se zbavíme,když si na prsty nebo hadřík dáme sůl a potřeme znečištěná místa od rtěnky,pak stačí jen opláchnout čistou vodou.
 • Šrámy na skleničkách nejlépe zamaskujeme tím,když na měkký hadřík naneseme pastu na zuby,lehce vyleštíme a opláchneme teplou vodou.

Vodovodní baterie

Ty se budou krásně lesknout po omytí mýdlem na praní a vyleštěním suchým hadříkem.

Toaleta

Krásně lesklou toaletu bez mikrobů a vodního kamene můžeme mít, když z boraxu (zahradnické hnojivo) a citrónové  šťávy utvoříme pastu a tu naneseme do záchodové mísy a necháme 2 hodiny působit. Pak stačí štětkou na záchod vyčistit a spláchnout.

Skořápky z vajíček

Roztlučeme a nasypeme do kameninových a skleňených váz zalijeme vodou a necháme 1 den. Pak vše dobře vypláchneme vodou a osušíme.

Make-up na prádle

Nejlépe vyčistíme hned po ušpinění kouskem chleba a vypereme ve vlažné vodě.

Boty

Proti popraskání a vyleštění obuvi použijte vnitřek banánové slupky po té vyleštětě suchým hadříkem.

Novinky
222934038